VESLOVÁNÍ

VESLAŘSKÁ SENZACE NA ZŠ JUNGMANNOVA

Ve čtvrtek 22.2. 2024

se sportovci naší školy zúčastnili republikového finále školní ligy
Česko vesluje. Jejich cesta do tohoto finále započala na podzim roku 2023 vítězstvím
v regionálním kole v Roudnici nad Labem (o tomto klání jsme Vás již informovali v lednových
Roudnických novinách).
Na start republikového finále se postavilo více jak 1400 studentů základních a středních
škol, kteří měli tu čest zahájit mistrovství světa a Evropy ve veslování na trenažérech konající
se v následujících dvou dnech v Praze v nádherné hale O2 universum. Toto unikátní klání
hostila Česká republika vůbec poprvé v historii. A zhostila se ho rozhodně s grácií. Hala pro
tento šampionát byla dokonale připravená, atmosféra fascinující. Mladí sportovci si připadali
jako opravdoví „MISTŘI“.
Za školu ZŠ Jungmannova postoupilo do finále dokonce 45 sportovců druhého stupně,
kteří vytvořili dvanáct závodních týmů. Konkurence byla obrovská. V jedné kategorii
veslovalo až 18 vítězných týmů regionálních kol. Našim žákům se dařilo NESKUTEČNĚ.
Družstva chlapců (Křivanec, Goldberg, Číž, Hanzl) a dívek (Klominská, Klabíková, Strachová,
Písková) šestých tříd nadala soupeřům šanci a zvítězila. Družstvo chlapců sedmých tříd ve
složení Molnár T., Cina P., Novák M. a Písek R. závod zaslouženě vyhrálo, dívky (Nováková N.,
Poláková, Hubalová a Paulová) skončily páté. Tým chlapců osmých tříd (Černosta, Jisl,
Sobotka a Rosa M.) vybojoval krásné páté místo, děvčata ve složení Řepová, Ředinová,
Justová a Malečková se rvala o medaili za všech sil a také zvítězila. Obě družstva devátých
tříd (Lipš, Stojnev, Pilnaj, Molnár J. – Tylová, Heková, Mynaříková, Tachecí D.) na trati duši
málem vypustila a s přehledem zvítězila. Poslední disciplínou tohoto dne byl MIX, kde vždy
závodili dvě dívky a dva chlapci. Mixy šestých tříd (Valinová, Strachová, Mencl a Loupal) a
osmých tříd (Kubešová, Ředinová, Černosta a Bartoš) skončily na výborném druhém místě a
od prvního je dělil pouze jediný metřík. Mix sedmých tříd (Louthanová, Topšová, Molnár T. a
Popelka J.) vesloval perfektně, a proto získal kov nejcennější. Poslední se na trať postavil
mix devátých tříd ve složení Tylová, Klementová, Vajc, Polák, který zakončil tento úspěšný
den stříbrným místem.
Závod se našim mladým sportovcům velice vydařil. Z dvanácti disciplín jsme si domů
přivezli 7 prvních míst, 3 druhá a 2 pátá místa. Stali jsme se tak nejúspěšnější školou
tohoto klání. Všichni žáci si neodvezli pouze cenné kovy, ale i úžasné a nezapomenutelné
zážitky.

MISTROVSTVÍ SVĚTA JEDNOTLIVCŮ

11 vybraných žáků se svým dosaženým časem nominovalo na sobotní mistrovství světa, a
dostalo tak možnost reprezentovat naši republiku na trati 500 metrů v kategorii U17. Tím, že
patří mezi neregistrované veslaře, dostali od svazu divokou kartu a zazávodili si
s opravdovými profesionály. Někteří z nominovaných neměli ještě na podzim žádnou

zkušenost s veslařskými trenažéry, neznali správnou techniku veslování, ale poctivým
tréninkem, přístupem, bojovností a pílí se dostali až na vrchol, který chce zažít každý
opravdový sportovec – MISTROVSTVÍ SVĚTA. Mezi nejlepší výsledky patří 13. místo Adama
Lipše, 14. místo Káji Tylové a 17. místo Daniela Pilnaje a Adély Mynaříkové na světě. Další
naši reprezentanti si také vedli výborně – 18. místo Denisy Tachecí, 21. E. Hekové, 24. J.
Vajce, 28. O. Poláka, 29. J. Molnára, 30. Š. Třešňáka a 31. místo Matěje Tachecího. Za
povšimnutí stojí fakt, že jejich soupeři byli opravdoví veslaři s pravidelným speciálním
tréninkem a tomuto sportu se věnují intenzivně a mnohdy už od dětství. Někteří z této
kategorie byli i skoro o dva roky starší než naši žáci.
„ BORCI“ z Roudnice byli v obou závodech úžasní. Rvali se o každičký metr a nejednou svojí
vůlí a nasazením porazili soupeře v posledních metrech. Jsou to prostě bojovníci. Všem
dětem patří obrovský dík za vynikající a hlavně úspěšnou reprezentaci školy i města Roudnice
nad Labem. Přejeme jim mnoho dalších, nejen sportovních úspěchů. Ještě jednou moc
DĚKUJEME za nádherný a nezapomenutelný zážitek.