ZÁJEZD DO FRANCIE

Dne 6.9. se 12 žáků z naší školy společně s paní učitelkou Slavíkovou zúčastnilo zájezdu do Francie
společně s žáky roudnického gymnázia.
První den jsme se procházeli parkem Jardin du Luxemburg. Tento den prohlídky probíhal na pravém břehu řeky Seiny. Panthéon, Latinská čtvrť, Notre Dame, Centre Georges Pompidou, Ile de la Cité a Louvre jsou místy, která jsme navštívili. La Joconde, nebo-li Monu Lisu, nejznámější a nejnavštěvovanější renesanční obraz namalovaný Leonardem da Vinci, jsme viděli, stejně jako mnoho dalších skvostných děl, na vlastní oči během prohlídky Musée du Louvre. K večeru jsme se přesunuli na ubytování do Premiere Classe.
Další dva dny následovaly prohlídky zámků na Loiře. Navštívili jsme zámek Blois, jenž byl sídlem vévodů orleánských, Chambord, Villandry, kde jsme si prošli zdejší interiér a bezkonkurenční květinové, bylinné i zeleninové zahrady. Ti odvážnější z nás zvesela zabloudili v nedalekém bludišti. Azay le Rideau, Chenonceaux ležící na řece Cher, která je levostranným přítokem řeky Loiry a Cheverny, kde nás překvapila právě probíhající výstava s názvem “Svět v kostce”, během níž jsou vedle malovaných originálních obrazů jejich přesné kopie sestavené z oblíbené stavebnice LEGO.
Čtvrtý den jsme vyrazili do Versailles. Romantickou procházku zámeckými zahradami nám zpříjemnily tančící a rovnou i zpívající fontány. Dále jsme se přesunuli na nádraží, kde jsme nastoupili do vlaku. Po přestoupení na metro nás čekalo příjemné překvapení v podobě pouličního umělce. A hurá k Eiffelově věži!! Vystoupali jsme až na vrchol samotné věže, nafotili jsme si panorama a selfies a spokojeně jsme sešli dolů. Těch 704 schodů za to stálo! Dále jsme prošli rozsáhlým komplexem budov Invalidovny, nalodili se na palubu a započali vyhlídkovou plavbu po řece Seině.
Celý zájezd jsme zakončili výšlapem na kopec Montmartre, na vrcholu se pyšnící bazilikou Sacré Coeur. Čekala nás už jen projížďka noční Paříží okolo Vítězného oblouku a k Eiffelově věži. Nejvíc nás tam v tu chvíli překvapil mladík hrající známou písničku Despacito na housle.
Byl to jeden z nezapomenutelných zážitků. Rozhodně se tam budeme chtít všichni jednou vrátit.
 
Kristýna Kulhavá, 8.C