UHELNÉ SAFARI

Dne 7.6.2017 jsme se byli podívat na „Uhelném safari“ v Mostě.
Pro někoho byla exkurze zajímavá, pro někoho velice nezáživná. Sešli jsme se u vlakového nádraží v 6:45. Naše cesta směřovala do Ústí n. L. a poté do Mostu. Jeli jsme přibližně dvě hodiny i s přestupem.
Po výstupu z vlaku jsme šli k budově Severní Energetické. Uvnitř na nás čekal průvodce, aby nám mohl sdělit pár základních pravidel chování v lomu. Když nás s nimi seznámil, nasedli jsme do terénního auta, a jeli na první zastávku, která byla nejvyšším bodem Mostu. Byla to rekultivovaná krajina. Ležela na ní dostihová dráha, která byla dlouhá 1800 metrů. Vede podél ní in-line dráha. Průvodce nám sdělil pár informací o tomto místě, a jelo se dál.
Jeli jsme na vrátnici pro ochranné helmy a vyrazily přímo do dolů. Zastavili jsme se celkem u tří rypadel a nejtěžší vážilo 4 420 tun. To nejtěžší bylo i zároveň nejstarší. Dostali jsme se přímo na dno těžební jámy, kde bylo rypadlo v provozu a stáli jsme přímo na uhelné vrstvě.
Na závěr jsme byli u jezera, které je na místě bývalého města Most. Je to zdejší nejhlubší jezero a má rozlohu větší než Máchovo.
Kučera Josef, Marková Tereza, Stanislavová Markéta, Valtrová Lucie 9.A