KIWANIS PANENKA

Úvodem:
Kiwanis panenka je projekt českých a slovenských Kiwanis klubů určený pro pomoc nemocným dětem.
Je to bílá látková loutka vyrobená z bavlny a vyplněná látkovou střiží. Již od roku 2000 pomáhá dětským pacientům v některých nemocnicích překonat pocit osamění a strachu z neznámého. Lékaři využívají panenku k vysvětlení, jaké lékařské zákroky malý pacient podstoupí. Kiwanis panenka vše s dítětem v nemocnici prožívá. Dítě pak lépe snáší průběh léčby a pobyt v nemocnici když ví, co ho čeká a jak bude vše probíhat. Každé dítě si může svou Kiwanis panenku vymalovat podle své fantazie. Panenka zůstává dítěti i po návratu z nemocnice domů a může tak pomoci i při další návštěvě u lékaře. Kiwanis  panenka není pouze hračka. Je to kamarádka a pomocnice- dětí, rodičů., lékařů i zdravotníků.
 
O průběhu projektu:
Každá škola měla možnost zpracovat několik výtvarných návrhů. Komise složená z členů Kiwanis Clubu Roudnice n. L. vybrala z návrhů 8 nejlepších. Zvolení žáci pak podle svých nápadů vyzdobili látkovou loutku. Potom se konala jejich veřejná dražba. Získané finanční prostředky byly předány Podřipské nemocnici s poliklinikou.
 
Postřehy některých našich žáků:
Při výrobě panenky jsem si vše předem pečlivě rozmýšlela, aby se panenka líbila. Když mi p.učitelka Drobná donesla korpus na panenku, řekla jsem si: „ Já, jako vážně?“ Ale pak mi došlo, že výrobou panenky budu schopna několika lidem pomoci a zlepšit jim náladu. Doufala jsem, že má panenka bude mít u dítěte schopnost probudit v něm statečnost a odvahu. Já osobně myslím, že výroba Kiwanis panenky byla velmi dobrý nápad.
J.Štaubertová, 8.B
 
Panenku mi pomáhala vyrobit moje babička. Společně jsme ji ušili montérky a boty. Pak jsme udělali vlásky a já už jen nakreslila obličej. Při výrobě panenky jsme měly radost, protože jsme věděly, že peníze jdou na dobrou věc.
L.Schořová, 8.B
 
Práce s touto panenku mě bavila, protože ráda vyrábím, a proto jsem při ní zapojila svou fantazii. Na panenku jsem použila různě barevné látky a bavlnky. Nejtěžší byly vlasy, se kterými mi pomohla mamka. Jsem ráda, že jsem byla vybrána z mnoha jiných dětí.
B.Měchurová, 8.B
 
Práce na panence mě bavila proto, že se do výroby zapojila celá rodina. Líbilo se mi, že je to pro dobrou věc a že by mohla někomu udělat radost. Jako materiál při výrobě jsem použila barvy a fixy na textil, černou bavlnku na vlásky a nakonec látku na mašličku do vlasů a na oblečení. Návrh na panenku jsem dělala s radostí a výsledek se mi díky růžovým a fialovým tónům barev velice zamlouval. Doufám, že panenka půjde do dobrých rukou a dotyčný z ní bude mít radost.
K.Valinová, 8.B
 
Ve fotogalerii jsou snímky hotových panenek našich žáků a záběry z veřejné dražby.