DOPRAVNÍ NEHODA V ŽABOVŘESKÁCH

Vhledem k tomu, že se po městě i na sociálních sítích šíří fámy o dopravní nehodě autobusu,
který se vracel ze školní exkurze s dětmi ZŠ Jungmannova v Roudnici nad Labem, rozhodli jsme se tuto událost krátce a pravdivě popsat.
 
Dva autobusy vezly čtyři třídy prvňáků (tj.85 dětí) z obce Klapý zpět do Roudnice nad Labem. Počasí bylo příznivé – nepršelo a nebylo velké horko. Jízda byla plynulá, řidiči autobusů dodržovali všechna pravidla. To znamená, že se věnovali řízení, netelefonovali, nepsali SMS, nebyli pod vlivem alkoholu a jeli předepsanou rychlostí. Tím dementujeme nepodložené příspěvky ze sociálních sítí.
Při příjezdu do obce Žabovřesky v levotočivé zatáčce v protisměru vyjel traktor táhnoucí přívěs. Tento přívěs vybočil do levého pruhu a ve velkém rozsahu poškodil protijedoucí autobus. Roztříštila se skla u několika oken a částečně se vpáčily sloupky. Traktorista od nehody ujel. Řidič druhého autobusu stačil včas zareagovat a strhnul vozidlo až za krajnici.
Dětem z postiženého autobusu poskytly první pomoc všechny čtyři učitelky. Jednalo se o řezné ranky způsobené rozbitým sklem. Během několika minut byl na místě celý záchranný sbor (hasiči, policie, záchranka vč. vrtulníku) a ujal se své práce. Na místo přijel též ředitel školy s další zaměstnankyní, aby pomohli učitelkám řešit danou situaci a telefonicky informovat rodiče dětí.
Dovolte mi, abych v tomto místě odbočila a sdělila nezasvěceným čtenářům, že ze zákona může jeden pedagog mít mimo školní budovu na starosti 25 žáků.
Sedm dětí bylo lehce zraněno a v doprovodu rodičů odvezeno do nemocnice k dalšímu ošetření, odkud byly ještě týž den propuštěny domů. Byly zraněny také dvě učitelky, avšak ani jedna není v pracovní neschopnosti. . Se všemi dětmi v následujících dnech pracovala policejní psycholožka.
 
Na závěr mi dovolte poděkovat členům integrovaného záchranného sboru za bleskový a profesionální zásah, starostovi a obyvatelům obce Žabovřesky za nezištnou  a účinnou pomoc při řešení této nepříjemné situace.
 
Hana Němcová – učitelka