Batůžky

BATŮŽKOVÝ PROJEKT

Žáci ze ZŠ Jungmannova obdarovali děti z africké Malawi

 

Vánoční čas je období plné dobrých skutků. Když naši školu oslovila p. Čermáková s nápadem zapojit se do batůžkového projektu, reakce byla okamžitá.

Obdarovat budoucí školáky, když naši žáci jsou školáci, je přeci skvělý nápad. Batůžkový projekt má totiž pomoci dětem v Africe dostat se do škol, kde pak každý den dostanou hrníček jídla.

Do projektu jsem se vrhla po hlavě. Nastudovala jsem vše potřebné, namnožila materiály a s radostí obcházela třídy a vyučující.

Na začátku bylo mým cílem vybrat 50 batůžků. Je obtížná doba, kdy není moc v módě pomáhat druhým. A teď? Jsem mile překvapena. BATŮŽKŮ MÁME 113! A já? Já se jen divím! Tolik pomocníků, tolik dárců, tolik zapojených tříd! Bylo neskutečné vidět ty spokojené žáky, kteří chodili a nosili batůžky. Kolik to spojilo kolektivů a vyvolalo pocit důležitosti i u méně úspěšných žáků.

Tohle všechno bych nedokázala bez mých kolegyň a kolegů! Každý vyučující, který na projektu pracoval, si zaslouží obrovský potlesk. Velké poděkování patří kolegyním v mém kabinetu. Nejprve vydržet mé nadšení a neustále poslouchat, co vše projekt obsahuje, přes přeplněný kabinet, kompletování a kontrolování všech batůžků, až po zabalení a následný transport na sběrné místo. Bez jejich pomoci bych to nezvládla. A i o tom tento projekt byl. Upevnit kolektivy, zamyslet se nad svým okolím a spojit síly. Nenechat se odradit i přes některé negativní reakce a stále mít u srdce ten hřejivý pocit a v hlavě myšlenku, že chceme pomoct!

Naše škola to zvládla výborně! Zapojilo se celkem 19 tříd. Někdy batůžek naplnil sám jednotlivec, někdy skupinka ve třídě.

A nejhřejivější moment? Když na naše dveře zaklepal kluk ze sedmé třídy a zeptal se, co je ještě potřeba. Pár batůžků bylo bez bot a on je druhý den donesl. Další chlapec, tentokrát ze šesté třídy se také optal. V tento moment chybělo oblečení a on následující den donesl plné tašky. Tohle jsou chvíle k nezaplacení. Žákyně z druhého stupně se třeba zapojila jen ona sama z celé třídy. A to chce také velké odhodlání! Tento projekt mi zase otevřel oči. Kdo chce pomoct, vždy si cestu najde. Batůžek totiž nebylo vůbec snadné naplnit. Každý musel obsahovat: 3 sešity, 3 pera, 3 tužky, pouzdro, pastelky, gumu, ořezávátko, tenisák, pravítko, lžíci, oblečení, žabky, mýdlo, ručník, kartáček a pastu.

Jsem velmi pyšná, že jsme tímto vším naplnili 113 batůžků a doufám, že i děti z Malawi budou spokojené.

Mgr. Nikola Drobná

ŠKOLNÍ VIDEO BATŮŽKY

VIDEO